КПТ: зцілення словом

06 Травня 2024
Анастасія Довбенко

Запрошуємо вас відкрити для себе секрети когнітивно-поведінкової терапії разом із видатною експерткою Анастасією Довбенко. Дізнаймося, як Анастасія допомагає змінювати переконання людей, їхні дії, емоції, та як це впливає на життя загалом.

- Анастасіє, розкажіть, як ви змогли досягти таких разючих результатів у своїй практиці, працюючи як психологиня, КПТ-терапевтка?

Якщо коротко, то я б помістила свої досягнення у дві фрази: «Я знаю, чого хочу» і «Я маю конкретний план дій». За кожним підсумком якої-небудь цілеспрямованої діяльності стоїть певний набір дій, які людина робить, щоб отримати те, що хоче. І залежно від бажання, ми починаємо думати, як цього можна досягти. Звідки я знала що і які кроки робити? Це просто перейнята модель позитивного досвіду моїх колег, а також тестування можливих гіпотез. Я точно знала, чого бажаю, а отже вірила, що зможу цього досягти. До речі, стійку віру в себе я розвинула саме завдяки когнітивно-поведінковій терапії. Але про це згодом.

- Що таке когнітивно-поведінкова терапія і як це працює?

КПТ — це єдиний доказовий метод терапії на сьогодні, основний його принцип полягає в тому, що всі наші думки матеріальні. Якщо ви думаєте, що обов’язково отримаєте бажане, то так і буде. А якщо часто міркуєте та осмислюєте невдачі — змін у житті чекати не варто. Повірте, думки наділені силою змінювати майбутнє.

Анастасія Довбенко

- Цікаво почути, якими методами та стратегіями ви користуєтеся у своїй роботі з клієнтами в рамках когнітивно-поведінкової терапії?

Основний метод роботи — це АВС щоденник. Наприклад, є певні ситуації, на які ми реагуємо тим чи іншим чином. Але перед реакцією завжди є думка, яка запускає якраз наші емоції, а вже потім ми реагуємо. Проте думки можуть бути помилкові, тобто не відповідати дійсній ситуації. Для цього існує класифікація помилкових стратегій мислення, що поділяються на 15 категорій. Саме знаннями цих категорій та АВС щоденником я користуюсь, як базою. Також, залежно від основної стратегії мислення, розробляю чіткий план роботи для кожного клієнта. Якщо є почуття знецінення, ми працюємо над самою цінністю, а якщо звинувачення, то над взяттям відповідальності у свої руки.

- Назвіть, будь ласка, найбільші виклики у вашій діяльності? Як ви їх подолали?

Це було здобуття освіти психологині. Саме ці моменти в моєму житті припали на найбільш стресові періоди в нашій країні — карантин і воєнний стан. Здавати сесії та екзамени дистанційно з двома дітьми вдома, як розумієте, було ще те випробування. Якщо говорити за практику, то це мої перші любі клієнти. Адже я максимально віддавала частинку себе (що роблю і до сьогодні), щоб ненароком не нашкодити та головне — побачити задоволені посмішки людей від результату. Як мені здається, я добре впоралася з усім, саме тому я зараз там, де маю бути.

- Які основні цілі ви ставите перед собою, починаючи вести нову сторінку в соціальних мережах?

У 2021 році мою рекламу заблокували на першій сторінці. І майже 4 роки я наполегливо докладала зусиль, щоби розвинути її органічно. Навіть декілька разів брала участь у Giveaway, але гіпотеза не спрацювала, результат мене засмутив. Тоді я прийняла рішення створити нову сторінку й почати все заново. Наразі я планую більше уваги приділяти масштабуванню та користі для суспільства.

Анастасія Довбенко

- Як ви плануєте взаємодіяти з вашими підписниками та клієнтами через сторінку в Instagram, щоби підтримувати чинних та залучати нових?

Першочергово — це експертність та розв’язання проблем суспільства. Для цього я планую проводити ефіри на цікаві теми, особисті розбори, глибинні інтерв’ю, розвивати основний проєкт, працювати над рекламою та проводити колаборації з іншими експертами. Моя мета — щоб усі українці будували стосунки на підтримці, вірі та довірі. Позаяк усе в нашому житті пов’язано з людьми й на тому, як ми будемо взаємодіяти між собою.

- Які ви маєте думки щодо масштабування вашої діяльності у межах інфобізнесу, і які перші кроки плануєте зробити в цьому напрямі?

Реклама — це двигун прогресу. І дуже важливо мати дійсно щось корисне, аби вже залучати маркетингову історію. Тому я наполегливо працюю над поліпшенням мого проекту, аналізуючи найпопулярніші запити, які до мене надходять. На цьому етапі було проведено два запуски, а результати вже перевершили всі очікування.

Анастасія Довбенко

- У вас чудова родина. Чи важко підтримувати баланс між сімейними обов'язками та власним розвитком? Адже виховувати трьох дітей без нянь та помічниць — це ще одна повноцінна робота.

Не буду брехати — це не просто. Проте сучасний світ дає можливість працювати онлайн, а це, у свою чергу, дає жінці вибір мати все і відразу, а не обирати між родиною чи роботою. Важливою буде навичка балансувати та правильно планувати. Бо без цього важко насамперед подружжю (у цьому ми переконалися із чоловіком), я вже не кажу про дітей. З третьою дитиною це вже стало автоматичною звичкою. Ми намагаємось дотримуватися режиму: на регулярній основі займаємося спортом та більше проводимо часу разом. Усе це дає змогу займатися власним розвитком, адже тайм-менеджмент впорядкований, так би мовити. На майбутнє, я все-таки планую найняти помічницю, щоб делегувати дрібні завдання, які забирають багато часу. А ось без підтримки з боку чоловіка я взагалі не уявляю як би було. Колись я цього не мала, але відкриті розмови тет-а-тет у тандемі з КПТ усе кардинально змінили.

- Про що ви мрієте?

Як і всі українці, аби скоріше закінчилася війна. Я хочу спокій у нашій країні. Я хочу щодня бачити щасливих та реалізованих дівчат, бо саме жінки є прикладом для наших дітей. Від нас залежить, яким буде майбутнє покоління. Як відомо, виховувати потрібно спочатку себе, оскільки малеча все одно буде схожа на своїх батьків. Бажаю, щоб якомога більше людей дізнавалися про КПТ та почали більше турбуватися про своє ментальне здоров’я. А ще я додала підводне плавання з морськими черепахами до списку своїх бажань (Усміхається). Сподіваюсь, усе скоро здійсниться.

@anastasiya_dovbenko
@anastasiya_dovbenko_psy