Відкрито про жіноче здоров’я»

4 Червня 2023
Анастасія Якушина

Стрес, відсутність повноцінного сну, переживання за рідних чи знайомих на війні, зміна харчування, переїзди, робота в авральному режимі — усе це впливає на здоров’я жінки. Як наслідок можуть виникати інфекційні хвороби, підступні безсимптомні захворювання, як-от передракові стани, рак шийки матки та молочних залоз. Детально розбираємося із цим питанням з Анастасією Якушиною — акушером-гінекологом, репродуктологом, лікарем УЗД та клінічним консультантом медичної лабораторії «CSD LAB».

- Які обстеження та як часто потрібно проходити жінці, щоби попередити та вчасно діагностувати онкологічні захворювання?

Раз на рік або частіше, за наявності додаткових показань, обов’язково потрібно робити ПАП-тест (цитологічне дослідження) — скринінг раку шийки матки. Друге обов’язкове обстеження — УЗД молочних залоз. Його треба проводити в першій фазі менструального циклу (на 6–10 день від початку менструації). У менопаузальний період кожні рік-півтора треба проходити мамографію. Ці прості обстеження — онкопрофілактика для жінок.

- Чому всі наголошують на важливості скринінгу раку шийки матки?

На жаль, в Україні рак шийки матки посідає третє місце серед злоякісних новоутворень, які призводять до смертності серед жінок. Причина — відсутність регулярних щорічних оглядів у гінеколога. Адже це одне з небагатьох онкологічних захворювань, якого можна уникнути. Між виникненням передракового стану та розвитком раку шийки матки проходить доволі багато часу. Завдяки цьому маємо змогу робити скринінг, діагностувати та лікувати передракові захворювання, не дозволяти їм прогресувати в рак.

У медичній лабораторії «CSD LAB» представлені найсучасніші діагностичні рішення для скринінгу раку шийки матки. Спираючись на скарги, анамнез та клінічну картину, лікар може обстежити жінку комплексно та призначити дослідження «Рідинна цитологія (ПАП-тест) + Cobas HPV тест, затверджений FDA».

Рідинна цитологія (ПАП-тест) використовується для визначення клітинної структури шийки матки та цервікального каналу та є більш надійним методом, ніж звичайна цитологія, для виявлення атипових клітин. Біологічний матеріал, що береться в жінок, транспортується до лабораторії в спеціальному розчині, який допомагає очистити клітини епітелію від слизу, лейкоцитів та еритроцитів. Крім того, рідинна цитологія — прекрасний спосіб не втратити жодної клітини відібраного зразка.

Сobas HPV — високоточне дослідження, спрямоване на виявлення генетичного матеріалу (ДНК) вірусу папіломи людини високого канцерогенного ризику. Цей унікальний скринінг відповідає всім міжнародним вимогам, затверджений FDA і дає змогу визначити вірну тактику ведення пацієнток відповідно до визначеної групи ризику.

Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує всім жінкам раз на рік проходити профілактичний огляд у гінеколога та не рідше ніж раз на три роки здавати HPV-тест на ВПЛ або рідинну цитологію (ПАП-тест). Дотримання цих рекомендацій допоможе запобігати розвитку раку шийки матки та зберегти жіноче здоров’я.

Медична лабораторія CSD LAB