Про що розповідає
загальний аналіз крові»

4 Червня 2023
Вікторія Ціленко

Інтерв’ю з Вікторією Ціленко — лікарем-терапевтом, клінічним консультантом медичної лабораторії «CSD LAB».

- Як часто потрібно здавати аналізи крові?

Аналіз крові рекомендують здавати раз на рік, навіть якщо немає скарг чи симптомів захворювань. Однак ця частота може залежати від багатьох чинників: наявність гострого чи хронічного захворювання, контроль лікування певних хвороб, вік. Серед основних аналізів: загальний аналіз крові, печінкові та ниркові проби, аналіз крові на глюкозу, ліпідний профіль.

- Як ці аналізи можуть виявити серйозні хвороби на ранніх стадіях?

Загальний аналіз крові показує ознаки вірусної чи бактеріальної інфекції, допомагає виявити різні хвороби крові та контролювати лікування деяких хвороб, наприклад анемії. Підвищення глюкози крові може вказувати на наявність діабету чи предіабету. У біохімічному аналізі крові зміни печінкових проб можуть говорити на наявність гепатитів будь-якої етіології, яку потрібно з’ясувати. Ниркові проби покажуть, як функціонують нирки; за допомогою показника «креатинін» лікар зможе розрахувати швидкість клубочкової фільтрації та визначити, чи є в пацієнта/пацієнтки хронічна хвороба нирок. Ліпідограма допомагає виявити підвищення рівня тригліцеридів, холестерину та його фракцій. Це дає змогу розкрити ризики виникнення атеросклерозу й ефективність подальшого лікування.

- З якого віку потрібно обов’язково проходити такі обстеження?

Загальний та біохімічний аналізи крові варто здавати один раз на рік усім. Інколи це необхідно робити частіше: за наявності скарг чи симптомів хвороб, якщо проводиться контроль лікування захворювання. Аналіз крові на загальний холестерин чи ліпідограму варто починати робити з 35 років. Раніше — за наявності факторів ризику, таких як ішемічна хвороба серця та гіпертонічна хвороба. Усі лікарі радять перевіряти глюкозу крові з 35 років за умови відсутності зайвої ваги та симптомів цукрового діабету (спрага, часте сечовипускання тощо).

- Які результати мають насторожити, а які є нормою?

Зниження рівня еритроцитів і гемоглобіну вказують на анемію, причину якої треба досліджувати. Підвищення цих показників можуть говорити про зневоднення або еритроцитоз. Підвищення рівня лейкоцитів може виявити запальний процес, бактеріальну інфекцію. Водночас їх рівень може підвищуватися під час вагітності та приймання деяких медикаментів. Виражене підвищення лейкоцитів, із наявністю молодих форм лейкоцитів – бластів, вказує на злоякісний процес – лейкоз. Зниження кількості лейкоцитів може вказувати на вірусну інфекцію. Варто пам’ятати, що результати аналізів завжди мають розглядатися в комплексі з іншими даними про пацієнта/пацієнтку. Регулярна здача аналізів — це насамперед турбота про своє здоров’я. Адже результати таких досліджень можуть сигналізувати про зміни в роботі організму. Будьте здорові!

Медична лабораторія CSD LAB