Життя мрії —
це правильно скерований проєкт
„Розбираємо з Катериною Міхно відносини з колегами та рідними, особисте життя і саморозвиток з погляду проєктного менеджменту.“
- Як наше життя можна розглядати зі сторони проєктного менеджменту?
Слово «проєкт» ми чуємо дуже часто і навряд чи в контексті власного життя. По суті, це комплекс процесів, які обмежені в часі та певними ресурсами, а також мають чітку задачу. Може трішки складно для повсякденного життя. Давайте з іншого боку поглянемо. Ви автор свого життя — з цим точно не посперечаєшся. А що ви робите у своєму житті щодня? Про щось думаєте, щось плануєте, потім аналізуєте і робите висновки. І так по колу. Вірно? Так ось, це і є проєктна діяльність. А ви є менеджером проєкту під назвою «Життя». Хороші чи погані менеджери — це вже друге питання. Від того як ми керуємо своїм життям залежить його ефективність, якість, досягнення цілей і врешті-решт задоволення від результатів. І застосування принципів проєктного менеджменту допомагає покращити та пришвидшити досягнення бажаного вами.
- Є декілька напрямів, які треба тримати під контролем, насамперед для гармонії з самим собою: саморозвиток, здоров'я, кар'єра, взаємини. Розкажіть про кожну сферу життя детально, але з вашого погляду, професійного.
Наше життя дуже насичене: сім’я, робота, кар’єра, дружба, здоров’я, спорт тощо. Усі ці галузі дуже різні та з різними задачами, учасниками, ресурсами, цілями й бажаними результатами. Але до кожного з них можна застосувати єдині принципи проєктного менеджменту задля того, щоб уникнути хаосу. Якщо ми говоримо про спорт, то потрібно визначитись спочатку з ціллю. Це може бути гарна фігура, здоров’я, сила, витривалість чи то просто хочеться бути у тренді сьогодення. І пам’ятаємо про строки, в які ми хочемо вкластись. Від цього залежатиме вид спорту, його кількість, а відповідно і результат. Далі плануємо чіткий графік, локацію, з тренером чи самостійний підхід. Тренуємось за планом і відстежуємо проміжні результати, робимо корегування за потреби. Можна використовувати різні програмні продукти для планування та контролю, а можна просто записувати в блокнот. Так складається система, а відповідно — результату бути!
- Як організувати час, щоб процвітати у роботі?
Спочатку визначитись з пріоритетністю. Моя система: від складного до простого, від найбільш термінового до неважливого. Потім скласти план на день, тиждень, місяць. Обов’язково у плані має бути час на перерву, обід, відпочинок. Це важливо, бо в режимі нон-стоп, як ми звикли, далеко не поїдеш й дуже швидко настане вигорання. Усі ми люди. Буває, що роботі ми багато віддаємо енергії, а її треба десь брати. Є речі, які наділяють нас енергією для роботи. Тож не нехтуйте цим. Якщо треба зробити день відпочинку, щоб наступного бути суперефективною, робіть. Важливий баланс у всьому. І скажу дуже важливу річ — завжди себе треба хвалити. Навіть за найменше досягнення.
- Планувати все на два тижні наперед — хороша ідея?
Це чудова ідея, як я вже зазначила вище. Знайома ситуація — ніби нічого не роблю, але нічого не встигаю. А хтось крутиться як в'юн в ополонці, усе встигає й при цьому наприкінці дня ще повний енергії. Нескладно здогадатись: у кого є план. Тож якщо вмієте, то плануйте, а якщо ні, тоді вчиться і пробуйте. І побачите, як багато ви будете встигати, що раніше здавалось неможливим.
- Ваші основні інструменти для правильної побудови комунікації з оточенням.
У комунікації з будь-ким важливо дати людині зрозуміти, що її чують, що вам дійсно цікаво з нею комунікувати. Немає людей, які нічого не вміють, іноді вони просто займають не своє місце. У кожній людині є потенціал, є цікаві сторони, є особистість. Треба це побачити та підсвітити. У будь-якому проєкті людина має відчувати себе частиною цього проєкту. Тоді буде зовсім інше відношення. Подумайте, коли вам треба зробити щось, тому що треба, то як ви це робите? Ну, непогано, якщо є совість. А коли ви робите те саме, тільки вже для себе, з'являється особлива пристрасть. І результати дійсно різні. Так само і в проєкті, і в команді. Моя місія полягає в тому, щоб знайти та підкреслити найкращі якості в людині й на цьому будувати комунікацію.
- Найгірше, що може бути — це коли відчуваєш, що не на своєму місці. Так от, що робити у такому випадку? Наприклад, колектив на роботі не той чи важко побудувати відносини з керівництвом?
Якщо відчуваєте себе не на своєму місці — змінюйте роботу. Хоча це стосується абсолютно всіх сфер життя. Не варто витрачати цінний час на те, що викликає у вас тривожні дзвіночки. А от якщо важко побудувати відносини, але і місце і робота вам подобаються, то треба працювати над собою. Прокачувати особистісні якості, поведінку та вміння міжособистісного спілкування. Шукати точки дотику. Ситуація навколо нас — це наше дзеркало. Якщо немає гармонії із зовнішнім світом, то може треба розібратись, а що там у вас всередині? Завжди треба починати з себе.
- Як працювати зі страхом змінити своє життя, яке наче йде по прописаному сценарію?
Ключове — наче. І по-друге, хто прописав цей сценарій? Якщо це дійсно ваш власний сценарій, то по ньому не страшно йти. А от якщо в цьому сценарії є чужі глави, то звісно буде страшно. Може варто запитати себе: чи власне життя мрії ви проживаєте?
- Буває й таке, що першочерговий виклик — ми самі. Інколи через власну неорганізованість наші плани руйнуються. Як побороти хаотичність, якщо роботи багато, а часу — обмаль?
Це відбувається завжди, коли немає структури та планування. Такий собі хаос. Як би важко не було, але без планування нікуди. Ось саме для цього і потрібен проєктний менеджмент, який допоможе ефективно керувати життям, холоднокровно оцінювати ситуацію та прагматично діяти.
- Який підхід до роботи у вас?
Звичайно проєктний. Це спочатку формувалось інтуїтивно як хобі, а потім виросло до цілої системи, яка зараз називається проєктний менеджмент. Дисципліна, структурність, організованість та відповідальність. Це основні мої поняття в роботі. Завжди до кожної задачі я ставлюсь як до власної. Іноді це важко емоційно, бо хвилюєшся, але це дає бажаний результат і вау-ефект для клієнта. Коли я бачу в їх очах істинне задоволення, то розумію, що воно того вартувало.
- Ваші побажання читачам наостанок.
Завжди робіть все від душі. Не обманюйте себе. Якщо вам подобається — продовжуйте, а якщо ні — шукайте інше. Там де є справжні ви — там є ваша потужна енергія. А це обов’язково приведе вас до успіху.