Управляйте конфліктами, інакше вони управлятимуть вашим життям

28 Жовтня 2023
Тетяна Скуратовська

Тетяна Скуратовська — експертка з розвитку високоефективних команд, бізнес-тренерка, кандидатка філологічних наук, MBA, директорка компанії Human Capital Ukraine, яка надає послуги навчання, рекрутменту та консультування.

- Тетяно, чи корисно взагалі уникати конфліктів?

Я багато років спеціалізуюсь на вирішенні конфліктів у колективах — між працівниками та керівництвом, між представниками різних підрозділів чи топменеджерами й власниками бізнесів. Працюючи як медіаторка конфліктів і як тренерка, яка навчає вирішувати конфлікти ефективно, я спостерігаю, що насправді люди часто уникають конфліктів, оскільки просто не знають, що існують інші, більш ефективні стратегії поведінки. Конфлікти на робочому місці є звичним явищем.

Наприклад, у США, згідно зі звітом Американської асоціації менеджменту, менеджери витрачають щонайменше 24% свого часу на вирішення конфліктів між співробітниками. Насправді конфлікт виявляє реальні проблеми в компанії або у стосунках, і якби не конфлікт, то ми могли б і не знати про ці проблеми. Однак ми отримуємо шанс їх вирішити, завдяки конструктивному впливу конфліктів. З іншого боку, більшість робочих непорозумінь мають деструктивний вплив. Для їх вирішення необхідне втручання керівництва, і тоді все залежить від того, чи вміє керівник вирішувати такі ситуації.

Тетяна Скуратовська

- Скажіть, будь ласка, яким людям вдається уникати конфліктів на роботі? Це якась певна риса характеру?

Тут ми маємо справу з дуже розповсюдженим міфом про те, що уникати конфліктів — це добре. Уникнення — це можлива стратегія, однак не єдина та точно не найкраща.

Уникаючи конфлікту, людина насправді уникає негативних емоцій, які з цим пов'язані та не хоче вступати у протистояння. Це може бути виправдано у той момент, коли конфлікт незначний, однак в більшості випадків така реакція може призвести до накопичення проблем і погіршення стосунків всередині колективу. Ще одним міфом є пошук компромісу. Можливо, я вас здивую, але насправді компроміс — це у більшості випадків програшна стратегія, оскільки обидві сторони добровільно жертвують частиною своїх потреб заради досягнення угоди. Це не ефективно. Проте за допомогою компромісу можна швидко вирішити конфлікт або тимчасово його уникнути, доки залучені сторони не знайдуть кращого рішення. Також доречно йти на компроміс, коли неможливо повністю задовольнити обидві сторони.

- Яку роль відіграють керівники у вирішення конфліктів?

Конфлікт — це не проста ситуація для будь-кого. Навіть якщо людина має уявлення про стратегії та тактики вирішення конфлікту, але не має практичних навичок їх застосування на практиці, їй буде складно. А керівник з одного боку, така сама звичайна людина, а з іншого — саме він несе відповідальність за психологічний стан та ефективність роботи співробітників, а дуже часто — і за їхні долі. Від того, як компанії (та їх керівники) управляють конфліктами в колективі, залежить і корпоративна культура. Існує навіть таке поняття як «культура організаційних конфліктів» чи «конфліктна культура».

Тетяна Скуратовська

- Це вимагає неабияких навичок від керівників, чи не так?

У багатьох компаніях існують тривалі та затяжні конфлікти. Вони виникають через несумісність цінностей, неефективну комунікацію або недостатню увагу до потреб співробітників. Від керівника у цьому випадку вимагається розуміння внутрішніх механізмів конфлікту, навичок ведення діалогу та медіації. Крім того, конфлікти можуть виникати через різні точки зору, а їх розв'язання може вимагати цілої комбінації рішень. Зазвичай вирішення конфлікту — це велика інвестиція в плані робочого часу та енергії керівника, однак вона виправдовує себе.

- Чи з’явилося зараз, під час війни, більше конфліктів в колективах?

На жаль, їх стало більше. Це зумовленого розбіжностями, атмосферою в колективах, прихованою пасивною агресією. Ми не можемо уникнути конфліктів у роботі, але можемо навчитися їх вирішувати. Якщо раніше управління конфліктами було модулем у наших навчальних програмах, то тепер це окремий тренінг, якій ми проводимо як офлайн, так і онлайн. Ми даємо людям такі інструменти, які слугуватимуть їм у подальшому житті.

@tatiana_sku1
www.human-capital.org.ua