Про ІТ, стартапи
та розумне ведення бізнесу

28 Серпня 2023
Владислав Макаренко

Розмова з Владиславом Макаренком — художником-дизайнером, викладачем, засновником IT-компанії «Makarenko IT Studio» та онлайн-школи «Makarenko School» — про 11-річний досвід роботи в галузі інформаційних технологій і запуск стартапу.

- Як починався ваш шлях в IT?

Я починав із посад штатного графічного дизайнера, вебдизайнера (UX/UI), працював у різноманітних напрямах бізнесу. До того ж понад чотири роки займався викладацькою діяльністю. Зокрема, два роки працював викладачем ХНПУ імені Г. С. Сковороди: викладав графічний дизайн, UX/UI-дизайн, промисловий дизайн, композицію, кольорознавство, брав участь у наукових конференціях.

Набувши досвід, переходив на вищі посади, як-от старший дизайнер, дизайнер-тімлід, артдиректор. А потім заснував компанію. Сьогодні моє дітище надає послуги за такими напрямами: розроблення дизайну, сайтів і мобільних застосунків, реклама, бізнес-аналіз і розроблення бізнесу, блокчейн і криптовалютні проєкти. Також працюю над стартапом у сфері освіти «Etutor», у який інвестували іноземні інвестори.

- Коли вирішили заснувати IT-бізнес та онлайн-школу?

Я мав базу клієнтів, напрацьовану роками. Спочатку до мене зверталися як до дизайнера, потім — для повного розроблення сайтів, мобільних застосунків, реклами та комплексного просування бізнесу. Команда потроху зростала, і ми розширили спектр послуг.

Щодо «Makarenko School», усе дуже просто. Коли працював у сфері освіти, бачив багато недоліків у цій системі. Тому одразу вирішив створити школу та зайнятися стартапом в галузі освіти — хочу змінити її на краще. Створюючи стартап, керувався старою поговіркою: «Якщо хочеш щось зробити ідеально, зроби це сам».

- З якими викликами ваш бізнес зіштовхнувся на початку повномасштабного вторгнення?

Перший виклик — безпека. Коли з неба падають російські бомби на мирні міста України, російські солдати вдираються на нашу територію, перестаєш думати про всі інші питання — головне, щоби всі були живі й у безпеці. Уже із часом, коли відійшли від першого шоку війни, потроху почали налагоджувати робочі процеси в онлайні, виходити на зв’язок, спілкуватись, підтримувати одне одного.

Коли зайнятий роботою, легше вийти з цього важкого стану. У перші дні повномасштабного вторгнення було важко давати відповіді партнерам і клієнтам щодо розроблення проєктів чи строків виконання, адже багато чого вже було в роботі. Це й не дивно, бо клієнти переживають за вкладені гроші. І коли все-таки давав якісь приблизні строки виконання, подумки додавав: «...якщо виживемо». Ба більше, ми навчилися працювати під обстрілами, під час повітряних тривог, без світла. Іноземні партнери та клієнти досі не перестають дивуватись нам, українцям.

- Які зміни спостерігаєте сьогодні в галузі освіти? Як вони впливають на ваш навчальний проєкт?

Виріс попит на дистанційне навчання. Наші реалії змусили перейти в онлайн навіть найбільш впертих викладачів, керівників офлайн-шкіл і керівництво університетів. Це дало галузі освіти змогу перебудуватися, оптимізувати робочі програми та лекції під новий режим. Багато людей змінили думку щодо онлайн-навчання, адже це комфортно та робить систему освіти більш гнучкою.

Нині вкладаю сили у власну школу. Ми навчаємо графічному та вебдизайну (UX/UI). Намагаюся вдосконалити методи навчання — і свої, і наших вчителів; оновлюємо матеріал, прибираємо зайве та додаємо важливе.

Владислав Макаренко

- Розкажіть докладніше про проєкт «Etutor».

«Etutor» фокусується на сфері освіти у всьому світі. Прагнемо надати необхідні інструменти, зробити прозорий рейтинг навчальних закладів, прибрати всю бюрократію, щоби викладач міг займатись улюбленою справою: навчати, а не заповнювати тонни паперів і постійно звітувати. Для користувача це буде платформа для проведення занять, пошуку навчального закладу, викладача чи курсу, де можна побачити правдиву репутацію. Працюємо над розширенням послуг, тож слідкуйте за нашими новинами.

- Що порадите тим, хто хоче запустити стартап в Україні?

На жаль, в Україні не дуже розвинута ідея стартапів. Люди вважають це занадто складним, нереальним чи просто не цікавляться цією темою. Я на власному досвіді переконався, що все можливо. Мрії здійснюються, якщо додати зусиль. Проте яка б класна не була ідея, без бізнес-плану вона нікуди не зможе рухатись. Це реальність, і її треба прийняти. Багато засновників сліпо вірять у свою ідею, це круто, але іноді треба знімати рожеві окуляри та звертати увагу на факти. Це дасть змогу побачити шанси на успіх і приблизний дохід компанії. А вже після розрахунків можна робити презентацію для інвесторів і перші прототипи.

Презентація стартапу відіграє важливу роль: те, наскільки смачно зроблені візуальна частина, бізнес-модель, у якій детально розписані всі витрати і прибутки. Також важлива персона засновника/засновниці стартапу: які він/вона має досвід і репутацію, наскільки красиво може розповісти про це інвестору. На ранній стадії важче знайти вкладника, який профінансує ідею та запропонує приблизні розрахунки, але все можливо.

З моїм стартапом так і було: спочатку — ідея, потім — скажене бажання реалізувати це. Як зараз пам’ятаю: безсонні ночі з розробленням презентацій, фінансові розрахунки, перші прототипи, розмови з інвесторами... І ось ми вже на етапі реалізації. Якщо у вас є ідея, ми можемо допомогти в реалізації бізнес-плану, пошуку інвестицій, а також розробити проєкт під ключ. Маємо багато досвіду в цих питаннях.

- Як вам вдається поєднувати викладацьку діяльність, ведення бізнесу і запуск проєкту?

Допомагає не тільки правильне керування часом, а й делегація обов’язків. Важливо не брати все повністю на себе, дозволяти працівникам виконувати свою роботу. У мене система побудована так: якщо я відсутній якийсь час — займаюся бізнес-процесами чи просто поїхав у відпустку на тиждень, робочий процес не зупиняється. Моє основне завдання як керівника — спілкуватися з командою, контролювати, перевіряти та вчасно платити заробітну плату.

Викладацька діяльність також потребує часу, але тут є чіткий графік, і його треба дотримуватись. Намагаюся перенести деякі заняття на ранок, а в школі — на вечір, підлаштовуючись під студентів.

Робота над стартапом заповнює весь інший час. Коли є натхнення, можу навіть вночі працювати, оскільки займаюсь улюбленою справою та отримую від цього задоволення.

makarenkostudio.com
@makarenkoitstudio
@ua.makarenko.school

vladyslav-makarenko