Мар’яна Кох-Зорова: «Я хочу бути гідною дочкою свого народу»
„Красива жінка здатна втілити всі свої мрії. Вона поєднує самобутність, гармонію та впевненість. Успішна бізнесвумен Мар’яна Кох-Зорова у відвертому інтерв’ю розповіла про участь у конкурсах «MS Europe Continental», «MS Ukraine World International», про благодійні проєкти, допомогу українським біженцям і зміну цінностей після війни.“
- Мар’яно, ви влаштовуєте багато культурних і благодійних проєктів у Швейцарії. Яка їхня місія?
З початку війни, думаю, кожний українець відчув необхідність робити щось для своєї країни. Це найкращий спосіб пережити біль, який ми всі відчуваємо. Свою місію бачу сьогодні в популяризації української культури за кордоном, у допомозі біженцям і всім людям, які потребують допомоги в Україні. Саме для досягнення цих цілей створили громадську організацію «World Cooperation Ukrainians Society».
Разом з Анастасією Ющенко і Вікторією Вікторовою проводимо масштабні культурні події у Швейцарії. Такі заходи допомагають швейцарцям познайомитися з українською культурою, а нашим біженцям — реалізуватися на новому місці. Також це дає змогу зібрати кошти для благодійних проєктів в Україні. Серед таких подій — «Ukrainian Fashion Day» з найкращими дизайнерами України, концерти українських виконавців, як-от гурту «Друга Ріка», благодійні покази мультфільму «Мавка» на території Швейцарії, дні українського кіно у швейцарських кінотеатрах. Маємо ще багато творчих планів. 80% нашої команди — біженці з України, які вкотре доводять, яка ми талановита й незламна нація.
- Як змінилося ваше життя після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну?
Я понад 10 років живу у Швейцарії. Мала стабільну роботу, моя сім’я була в безпеці, але життя все одно розділилося на до і після. У перший тиждень війни втратила сон і апетит, постійно була на зв’язку з рідними та друзями, які днями ховалися в бомбосховищах. Тільки коли мені вдалося вивезти їх у безпечну Швейцарію, уперше змогла знову усміхнутися. Я прийняла в себе дев’ятьох біженців — ми жили великою українською родиною. Нині, звичайно, усе нормалізувалося. Але думка, що моє життя в Києві більше ніколи не повернеться, дуже засмучує. Також важко підтримувати емоційний баланс, коли читаєш жахливі новини. Найбільше мені допомагають благодійні проєкти для підтримки українців. Уже не уявляю життя без них.
- Чого вас навчив цей рік?
Цей жахливий рік змусив мене позбутися егоїзму, марнославства й жадібності та розставити правильні пріоритети. Найголовнішими цінностями стали життя та безпека близьких. За цей рік я допомогла великій кількості людей врятуватися від війни, почуватися в безпеці в чужій країні. І отримала найцінніший подарунок — час із близькими та коханими.
- Ви багато допомагаєте українцям. Що вас мотивує?
Як я вже говорила, це допомагає пережити біль війни. Але насамперед мене надихають українці. У цій надважкій ситуації вони стали великою 40-мільйонною родиною і довели, що не буває чужих українців. Я хочу бути гідною дочкою свого народу та показати світу красу, гідність і талант українських жінок.
- Ви зірка відомого конкурсу краси «MS Europe Continental». Що надихнуло взяти участь у цьому змаганні?
До війни я з неймовірним натхненням готувалася до головного конкурсу в моєму житті — «MS Ukraine World International». Він мав пройти в травні 2022 року, але був перенесений через війну. Це дуже зломило мій дух, адже я чекала цієї події, як великого свята. Багато місяців була в пригніченому стані. Але наші мрії іноді збуваються в інший спосіб. Мене несподівано запросили не на національний, а на міжнародний конкурс «Miss Europe Continental». Він відбудеться в листопаді в сонячному Неаполі, з великим телешоу на італійському телебаченні. Я представлятиму князівство Ліхтенштейн, мою другу батьківщину.
- Розкажіть про «Ukrainian Fashion Day» — стартовий проєкт «World Cooperation Ukrainians Society».
Ми зібрали всіх талановитих українців у сферах краси, моди, моделінгу і фотопродакшну, які знайшли прихисток від війни у Швейцарії, — команда сягала понад 200 людей. Найкращі дизайнери України, як-от Oksana Karavanska, Yanis Stepanenko, Selera Brand, L. Sokol надали нам свої колекції.
Проєкт мав велику соціальну місію — підтримка й розширення можливостей наших біженок і культурної дипломатії через презентацію найкращих здобутків української фешн-індустрії швейцарській спільноті. Учасницями стали жінки, які шукали прихисток від війни, здебільшого це не були професійні моделі. Протягом кількох місяців вони вивчали дефіле, ходили на репетиції. Ми бачили, як дівчата розкриваються, сяють впевненістю і жіночністю, наче всі випробування війною ніколи не торкалися їх. Саме ці перевтілення стали рушійною силою проєкту.
«Ukrainian Fashion Day» відбувся на старовинній віллі «Zunfthaus zur Meisen» в центрі Цюриха. Швейцарських гостей глибоко вразили талант українських дизайнерів і краса наших дівчат. Попереду — організація подібних заходів у всіх великих містах Швейцарії. Усі деталі івенту — на сторінці @worlduacoop.society.