Здоров'я VS Стрес: хто переможе?
„На жаль, сьогодні стрес — невід'ємна складова життя кожного українця. Проте, його вплив на наше здоров'я далеко не завжди очевидний. Ганна Дудіна — креативна директорка медичної лабораторії CSD LAB та медична маркетологиня — допомогла нам глибше розглянути цю тему. Ми поговорили, які наслідки для нашого організму спричиняє хронічний стрес — від неврологічних змін до впливу на імунну систему — та як вчасно виявити захворювання.“
- Як стрес впливає на наш організм?
Коли ми відчуваємо стрес, наш організм негайно реагує, щоб захистити нас. Він мобілізує енергію, підвищує артеріальний тиск і рівень цукру в крові, готуючи нас швидко діяти у відповідь на загрозу. Однак, якщо стрес триває довго, це завдає значної шкоди.
Постійне напруження часто призводить до набору ваги, проблем із серцем, високого артеріального тиску, а також збільшує ризик серцевих нападів та інсультів. Крім того, тривалий стрес послаблює імунну систему, роблячи нас більш вразливими до інфекцій та хвороб.
- Зв'язок між стресом та психічним здоров'ям: які ризики?
Стрес може кардинально змінити гормональний фон нашого організму, впливаючи на нервово-м’язові функції та кровообіг мозку. Часто це призводить до депресії та постійного відчуття тривожності. Особливо актуальною стає проблема посттравматичних стресових розладів (ПТСР) у наш час. Якщо ви помічаєте у себе погіршення пам'яті, часті головні болі або проблеми зі сном, не зволікайте! Зверніться по допомогу!
До речі, в CSD LAB можна замовити унікальне дослідження — «Біомаркери хронічного стресу», яке допомагає визначити рівень стресу та ризик розвитку ПТСР.
- Чи є взаємозалежність між стресом та харчуванням?
Під впливом стресу люди часто змінюють свої харчові звички. Одні систематично переїдають, обираючи шкідливі продукти, інші — втрачають апетит і не отримують достатньо поживних речовин. Збалансоване харчування є фундаментом нашого здоров'я. Навіть у складні часи важливо пам'ятати про це й обирати продукти, які допоможуть нашому організму функціонувати належним чином: овочі, фрукти, білки, здорові жири та повнозначні вуглеводи. Не забувайте також про інші аспекти здорового способу життя, такі як достатній сон, регулярна фізична активність і відпочинок. Тільки комплексно та систематизовано турбуючись про себе, Ви зможете зберегти якість життя та довголіття.
- Не здавайтеся стресу: які аналізи допоможуть зберегти здоров'я?
Для того, щоби бути впевненим у власному здоров’ї, ідеальне рішення — це щорічний повний медичний огляд. А ось почати можна з базових аналізів. Наприклад, загальний аналіз крові може виявити проблеми з кровотворенням, анемію та запальні процеси. Зміни в загальному аналізі сечі — проблеми з нирками або сечовивідними шляхами. Обов’язково перевіряйте рівень холестерину та глюкози в крові, адже ці показники вказують на ризик серцево-судинних захворювань та діабету. А визначення рівня тиреотропного гормону (ТТГ) важливе для оцінювання функціонального стану щитовидної залози.
Крім того, усім жінкам рекомендовано хоча б раз на рік відвідувати гінеколога для проведення скринінгу на рак шийки матки. За направленням лікаря в CSD LAB можна безкоштовно пройти ПАП-тест, який є золотим стандартом для діагностики цього захворювання.
І пам’ятайте, трактувати результати аналізів та робити призначення може лише лікар! Адже кожен організм унікальний, і те, що допомогло комусь зі знайомих, може вам нашкодити. Будьте уважні до свого організму та бережіть здоров’я, особливо в такі важкі часи!