Правила інвестицій в преміум нерухомість
„Наша гостя першокласно розбирається у первинній нерухомості: від технологій висотного та котеджного будівництва, юридичних ризиків, видів договорів із забудовниками до дозвільної документації для початку та закінчення будівництва. Її сильна сторона — повний цикл висотного будівництва та котеджів. У нашій розмові зі спеціалісткою з продажу преміальної та елітної нерухомості, Катериною Нарусевич, розібралися у ключових моментах інвестицій у вартісне житло.“
- Катерино, хто сьогодні ваші клієнти?
Мої клієнти — це дуже цікаві особистості та часто впливові люди, які мають смак і можливість купувати найкращу, без перебільшення унікальну нерухомість. Вони ж бажають також продати свою нерухомість яка вийшла, так би мовити, з моди або змінились певні життєві обставини, й тому немає потреби утримувати стільки нерухомості в Україні,отож розпродають «зайві» будинки та квартири. Важливо розуміти, що покупці преміального сегмента — це люди, які вирішили жити в Україні, маючи повну фінансову можливість та законні підстави виїхати. До того ж більшість з них завжди жили на кілька країн, у них є бізнеси та нерухомість по всьому світу. Моя задача — зрозуміти їх бажання, познайомити обидві сторони між собою (тих, хто купить житло для певних потреб, з тими, хто продасть його і реалізує свої плани). За 10 років роботи в продажах новобудов (на різних, у тому числі й керівних посадах в девелопменті), познайомилась особисто з більшістю забудовників Києва, тому, маючи певну ділову репутацію, я пропоную своїм клієнтам хороші цінові умови за ексклюзивні видові пентхауси з терасами. Саме цей досвід дав змогу пізнати ринок новобудов зсередини й прожити разом з девелоперами всі його зміни за ці роки, усі кризи, пандемії, економічні та політичні коливання, а тепер і війну. Розуміюся, як саме формується репутація забудовників і їх настрої зсередини. До речі, за ці роки я «обросла» якісними знайомствами та змогла на ділі побачити роботи суміжних спеціалістів - так почалась моя співпраця з VIP- дизайнерами, власниками VIP- салонів меблів, постачальниками натурального мармуру для преміум ремонтів. Я не лишаю своїх покупців наодинці з цегляними стінами новобудов — я люблю та поважаю своїх клієнтів! Знаю наскільки для них важлива увага й сервіс, такий собі повний цикл від купівлі до ремонту під ключ. Особливо цього потребують іноземці, саме їм найчастіше необхідні рекомендації щодо таких послуг.
- Попри карантин, ситуацію з економікою, курсом валют, а також війну, ціни на преміальну нерухомість за останні роки не змінювалися. Які ж вони зараз?
Скажу так: преміальна нерухомість — завжди була найстабільнішим сегментом ринку. Однак не можна ігнорувати реальність, бо сучасна Україна вперше проживає такі надскладні часи. Саме тому прогнози недоречні, ми можемо говорити лише про зараз і сьогодні. У новобудовах ціни дещо зростуть у міру їх готовності. Але ж і преміум об'єктів не так багато на ринку України. На готові будинки прайс стабільний. Вторинне преміальне житло пропонує незначні індивідуальні знижки, але все залежить від власника і його планів на ці гроші (Усміхається). Зараз звільнилося багато метрів, а покупців охочих витрачати мільйони у стані війни в Україні стало значно менше — саме це стало приводом для торгів. Продавці преміум нерухомості не поспішають, бо не мають гострих потреб, а покупці не поспішають, бо мають вибір в рамках всієї мапи світу. Тож, підсумовуючи, зазначу, що саме зараз час купувати за класичною схемою, у кризу. Є вибір серед хороших проєктів, є лояльність ціноутворення як від забудовників, так і від приватних власників. Наразі якщо детальніше розібрати цінову політику квартир елітного сегмента, то це виглядає приблизно так: показник коливається від 4 000 доларів до 16 000 доларів за квадратний метр. Заміські котеджі продаються від півмільйона до 15 мільйонів доларів. Усе залежить від запиту покупця і його бюджету.
- Спеціаліст з продажу нерухомості має постійно підвищувати свій багаж знань, вдосконалювати практичні навички. Які курси або школи закінчували ви?
На мою думку, кожен спеціаліст повинен підвищувати свій рівень знань і кваліфікацію, незалежно від галузі, у якій він спеціалізується. Продаж нерухомості — це динамічний і конкурентний ринок, це про великі гроші! Не можна розслаблятись — треба постійно бути в темі. Особисто я у 2009 році здобула вищу юридичну освіту у Київському Національному Університеті внутрішніх справ. Далі було багато додаткової освіти, з останнього:
● отримала сертифікат Фонду Державного Майна України про те, що маю кваліфікацію для проведення операцій з об’єктами нерухомості на території України;
● пройшла курс з підвищення кваліфікації в інституті Права, пов'язаний з операціями з нерухомістю;
● пройшла навчання в школі професійного девелопменту, курс «Керівник проєкту. Девелопмент і будівництво»;
● закінчила школу дизайну на курсі «Архітектурний дизайн інтер'єру».
Часто відвідую профільні події — форуми, тренінги, вебінари. Головне — не замилювати очі й завжди мати свіже бачення ситуації на ринку.
- Чи важлива для вас та вашого бізнесу присутність у соцмережах?
Безумовно. Наразі я навчаюся на курсах з розвитку власного бренду через соціальні мережі. Уже на цей момент підписаний договір з pr-компанією, у команді є маркетолог, таргетолог, SMM-спеціаліст. Окрім уже певної впізнаваності, через соцмережі ми окремо вибудовуємо довіру до мене як до бренду, аби у людей було відчуття, що ми знайомі вже не один рік. Я досить відкрито презентую свої життєві погляди та позиції, хобі, подорожі та яка я в роботі, оскільки клієнти купують не тільки послугу, але й підхід, схожі цінності з людиною.
- Щоб у всьому розібратись і зробити правильний вибір, найкраще звертатися до фахівців?
Не секрет, що неможливо бути професіоналом у всі галузях. Якщо братися за все, то швидше за все з цього нічого якісного не вийде. Потрібно знайти своє і стати в цьому найкращим. Тому відповідь моя досить логічна: так, завжди звертайтесь тільки до фахівців, які люблять своє діло і знаються на своїй справі.
- Як з вами вийти на зв'язок?
Зі мною можна вийти на зв'язок через мої соцмережі, месенджери, рекомендації моїх клієнтів (мене знає багато людей, і я безмежно ціную їхню довіру). Я завжди відкрита до співпраці.
- Наразі ви при надії, з чим уся редакція TOUCH вас вітає і бажає здоров'я майбутньому малюку. Як плануєте проводити декретну відпустку? Тільки не кажіть, що у робочому режимі.
Дякую за вітання! Свою декретну відпустку я планую інтегрувати у маленьку людину, яку я приведу в цей світ, у своє динамічне життя. Оскільки майже на всіх місяцях вагітності мій режим був нон-стоп, то до народження малечі я планую врегулювати всі справи так, щоб частково їх перенаправити, але під контролем, без втрати якості надання послуг для моїх клієнтів. Скажімо, перейду на більш помірний темп. Планую з сім'єю й надалі працювати задля суспільства, здійснювати мрії, примножувати все, над чим ми працювали багато років та допомагати іншим (наш благодійний фонд «ФЕСТ ДОБРА» понад 7 років опікується дітьми з дитячих будинків, поставили кілька рекордів України з дітками, але то зовсім інша сторона нашої роботи). Моє рішення було наступне — народжувати свого хлопчика в Україні. Завдяки ЗСУ, ми маємо можливість працювати та допомагати. Віримо в нашу правду, і в нашу Перемогу!