Шлюбний договір та досудове врегулювання конфліктів
„Нажаль, суперечки є невід'ємною частиною життя. Проте, кажуть, «хворобу легше попередити, ніж лікувати». Те саме стосується і конфліктів. Наша сьогоднішня героїня — Катерина Полуніна, адвокат та власниця юридичної компанії «Force Lex». Вона радить клієнтам вирішувати суперечки досудово, шляхом переговорів. Тож, ми запитали її про те як захистити свої права завчасно та про важливість шлюбного договору.“
- Катерино, чому ви надаєте перевагу саме досудовому врегулюванню конфліктів?
Найбільший дар, який ми отримали від Бога, — це керувати власними рішеннями. Погодьтесь, особисті перемовини зазвичай значно швидші та фінансово вигідніші за судовий процес. Також, багато клієнтів цінують приватність, а досудове врегулювання гарантує, що ваші проблеми не вийдуть за межі приватного життя. Важливий момент: юрист та медіатор часто допомагають зберегти ділові або особисті стосунки. Навіть якщо в момент конфлікту вам це здається вже непотрібним, насправді це великий бонус.
- Які є методи запобігання судових процесів?
Часто люди намагаються вирішити конфлікти самостійно. На практиці це призводить лише до нескінченних сварок, погроз та розчарувань. У будь-якому випадку я рекомендую якнайшвидше звернутися до адвоката — обговорити всі спірні моменти відкрито та конструктивно. Якщо ситуація вимагає, залучіть медіатора. Й обов'язково потім укладіть угоди. Це подарує Вам відчуття безпеки.
- Зазвичай, дівчата з великими підозрами ставляться до шлюбного договору. На що Ви радите звернути увагу в першу чергу?
Тут зовсім не має чого боятися. Навпаки, відомий із давніх часів вислів "хочеш миру — готуйся до війни" чудово підкреслює важливість шлюбного договору. За свою практику я бачила багато щасливих закоханих пар, чиї почуття із часом охолоджувалися, і вони перетворювалися на прагматичних опонентів у залі суду. Головна перевага шлюбної угоди полягає в чіткому розумінні того, хто і з чим залишиться в разі розлучення. Це допоможе вам уникнути неочікуваних втрат і збереже безліч нервових клітин.
Я щиро рекомендую всім молодятам спочатку сісти та обговорити можливі майбутні витрати: придбання рухомого й нерухомого майна, спільні та особисті подорожі тощо. Особливо важливо визначити джерела їх фінансування! Після досягнення спільного консенсусу закріпіть домовленості на папері. До речі, така розмова є чудовим індикатором ставлення вашого партнера до вас. Ви зможете побачити, як він (або вона) реагує на обговорення сімейного бюджету. Розуміння реальної картинки та перспектив зберігає багато сімей.
- Чи можна оскаржити шлюбний договір?
Так, звісно, шлюбний договір, як і будь-яку іншу угоду, можна оскаржити, але для цього потрібні вагомі правові підстави. Наприклад, якщо в початковому варіанті були вкрай невигідні умови для одного з подружжя або якщо договір був укладений шляхом обману. Тим не менш, Ви маєте розуміти: тягар доказування покладається на того, хто звертається з позовом до суду. Розірвати договір в односторонньому порядку не можливо.
- Що робити, якщо подружжя почало бізнес пізніше й це не було прописано в договорі?
Партнери можуть укласти додаткову угоду й детально прописати важливі пункти. До речі, нещодавно з'явилася цікава судова практика: позиція Великої палати Верховного суду України щодо поділу бізнесу та корпоративних прав, набутих під час шлюбу без шлюбного договору. Але докладніше я розкажу вже під час особистої консультації.
- Чи змінилася статистика сімейних судових процесів після початку повномасштабної війни?
На жаль, так. В Україні зросла кількість розлучень, наразі велика кількість судових процесів щодо визначення місця проживання дітей, аліментів тощо. Одразу дам відповідь на одне з найчастіших жіночих занепокоєнь: перебування за кордоном ніяк не перешкоджає швидкому розгляду сімейних справ. Сучасні юридичні процедури дозволяють ефективно вирішувати питання, незважаючи на відстань. Якщо Ваші відносини в сім’ї чи на роботі змінилися, не бійтеся та не зволікайте — зверніться за допомогою до досвідченого адвоката. Разом ми захистимо Ваші права!